Movember...Máj, Mún, Múl, Maugust ?

Autor: Jesika Žáková | 30.5.2014 o 17:04 | Karma článku: 4,86 | Prečítané:  700x

Ľahká, povrchná úvaha o tom, čo je dnes prirodzené a čo je trendy, čo sa páči mužom a čo ženám.

V posledných mesiacoch som si všimla vec, ktorej som nikdy predtým nevenovala žiadnu pozornosť. Určite ste už mali možnosť všimnúť si, ako sa v novembri muži podieľajú na tradičnej udalosti, ktorá sa volá Movember – no shaving november, vo voľnom preklade “November, žiadne holenie“. To znamená, že sa počas tohto mesiaca neholia a nechávajú si rásť ochlpenie na tvári. Táto udalosť nepodlieha imidžu, a nerobia to ani preto, že by im bola zima. Ide o charitatívnu akciu, ktorá sa snaží podporiť starostlivosť o zdravie, upozorniť na rakovinu prostaty a ktorá podporuje mužskú prirodzenosť. Hlavným dôvodom ponechania si brady je upozorniť na možné choroby, na úmrtia spôsobené rakovinou prostaty a tiež poukázať na zdravý životný štýl muža. Počet mužov zapájajúcich sa do tejto udalosti je stále vyšší. Túto udalosť podporujú aj niektorí z najslávnejších mužských osobností, a to nie len počas novembra. 

Najskôr sa mi táto myšlienka veľmi pozdávala. Je to naozaj pekný nenáročný spôsob boja proti chorobám. Trvalo mi ale dlho, kým som pochopila, prečo toľko mužov okolo mňa dokonca aj v mojom veku pobehuje po uliciach s tak obrovskými bradami. Chcú ukázať, že neprijímajú bozky na ústa? Alebo chcú vyzerať mužnejšie kvôli nám ženám? Je to predsa ich vlastná voľba, ich vlastný životný štýl, ich vlastná tvár, a musím uznať, že niektorým to naozaj pristane. Neskôr v decembri som si nemohla nevšimnúť reklamnú kampaň, ktorá povzbudzovala mužov, aby si brady ponechali aj počas Vianoc, aby si ponechali look Santa Clausa. Reklamné spoty zašli ešte ďalej, nabádali mužov, aby sa posnažili dokonca aj o look Ježiša Krista. Bolo to pre mňa niečo nové a zároveň aj trošku vtipné, nemôžem to predsa brať tak vážne, ale čoraz viac ma šokovalo stretávať toľké množstvo mladých mužov s obrovskými bradami. A zrazu sme tu, je máj a ja som zmätená. Vidím stále viac mužov hrdo prezentujúcich svoje briadky, brady, bradiská. Niekedy je až nemožné očami nájsť ich ústa. Holenie im už nič nevraví, cítia sa atraktívni, a nevidia žiadny problém v tom, že s takouto menšou „džungľou“ na tvári navštevujú svoje pracoviská, chodia na skúšky, pohovory, na rande a to so sebavedomím a presvedčením, že ide o skvelý trend a nezaujíma ich, či sa to niekomu páči, alebo nie. „Berte ma takého, aký som.“ Áno, je to pekná myšlienka. Áno, pestovaná brada môže byť atraktívna. Áno, muž má mať ochlpenie. Sú dve veci, ktoré bežne pre svoju atraktivitu a zároveň hygienu môže spraviť – osprchovať sa a oholiť sa.

Tak som začala uvažovať, čo ak by som si ponechala aj ja svoje ochlpenie, dokonca aj počas leta na nohách? Mohlo by to byť trendy? Mohlo by to byť pre muža v mojom veku atraktívne? Viem, že hovorím o úplne odlišnej situácii, a je naozaj nepredstaviteľné, aby bola žena žiadaná aj s nepríjemným ochlpením na tvári, ale existujú predsa aj také prípady. Má byť prirodzená a sama sebou a ponechať si ho? Je bežné, že žena sa o svoj vzhľad stará, nehovoriac o hygienickej stránke, a je samozrejmosťou, že by mala byť upravená, ale v našej spoločnosti je v dnešnej dobe očakávané, že si žena svoje ochlpenie odstráni úplne všade. Takmer pre každú modernú ženu je normálnym denným úkonom stráviť v kúpeľni približne hodinu denne, nejde však len o základnú hygienu, a nie len o vzhľad, ale o trend. Ak by sa ženy rozhodli, že si prestanú holiť nohy, pochopili by to muži a podporili by túto „udalosť“ ? Tolerovali by, že chceme byť úplne samé sebou tak, ako nás príroda stvorila? Mám pochybnosti, a nemyslím si, že by to pre nich bolo atraktívne. Telo človeka je predsa celé posiate chĺpkami, či už menšími alebo väčšími, ale je dosť nepríjemné starať sa neustále o každý jeden z nich. Uznávam, že muža robí ochlpenie často ešte atraktívnejším, ale nie je to z istého hľadiska trošku nefér? Prečo muži, ktorí si užívajú trend „Tarzan“ nehľadajú svoju "Jane", ale miesto toho hľadajú len jej chyby? Samozrejme, že narážam len na istú časť mužskej populácie, a to na tú, ktorú vo svojom veku bežne stretávam.

Sto ľudí, sto chutí, a nikoho ochlpenie by som nechcela uraziť, len pevne verím, že ďalšieho pupkatého Santa Clausa v mojom veku, ktorý hodnotí, či dievča na druhej strane ulice robí denne drepy a či nevidí náhodou nejaký chĺpok na jej predlaktí, stretnem až v novembri.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.


Už ste čítali?